Nákupy

25. 5. 2025

LED žiarovka GU 10 nahrádza svojich halogénových predchodcov


Žiarovka s päticou GU10 sa stala jedným zo symbolov moderného veku. V čase, keď bola cena elektrickej energie na veľmi nízkej úrovni, sa na trhu objavili prvé halogénové žiarovky kužeľového tvaru s dvoma zaisťovacími valčekmi v mieste pätice a začali osvetľovať stropné podhľady, vitríny a ďalšie priestory, kde bolo potrebné mať k dispozícii tzv. bodové osvetlenie. Ľudovo sa im tiež hovorilo „bodovky“, pretože osvetľovali pomerne úzky koridor, čo bolo na druhú stranu žiadané a veľmi atraktívne. Ako šiel čas, halogénové žiarovky GU 10 sa rozšírili do mnohých domácností, kancelárií, obchodov a ďalších miest, ale čiaru cez rozpočet im začala robiť rastúca cena elektriny na trhu.

LED žiarovka

Mali totiž značnú spotrebu elektriny a keď sa v celom byte potom rozsvietilo 20 žiaroviek s príkonom 75 W, razom ste odoberali 1 500 W a pri pravidelnej dennej prevádzke piatich hodín to potom znamenalo mesačnú spotrebu energie na hodnotách okolo 225 kWh. Doba však pokročila a spolu s ňou aj technický pokrok. Na trhu sa začali objavovať LED diódové svietidlá, spočiatku síce pomerne drahé s minimálnym výkonom, ale technológia sa rozvinula do prijateľnej podoby a dnes nakúpite LED žiarovky GU10 s rovnakým svetelným tokom, pritom v spotrebe elektriny mnohonásobne nižšej, napríklad iba 7 W.

hromada žiaroviek

Razom sa (mesačná) spotreba elektriny zníži na 21 kWh. Moderné LED žiarovky sú už zhotovené tak, že vydržia bez problémov svietiť až 50 tisíc hodín, čo by napríklad vo vyššie uvedenom modelovom príklade päťhodinovej dennej prevádzky znamenalo dĺžku životnosti viac ako 27 rokov. Investícia do LED žiaroviek nielen v tejto pätici, ale aj iných typov, napríklad nahradzujúcich žiarivkové trubice alebo klasický Edisonov závit E27, sa teda oplatí v domácnostiach aj v zamestnaní, na úradoch, na športoviskách, v divadlách, múzeách, koncertných sálach a na mnohých ďalších miestach.

5/5 - (2 votes)